Choroba zawodowa: obowiązki i odpowiedzialność pracodawcy
Gdy u pracownika stwierdzono chorobę zawodową, a pracodawca mimo obowiązku nie dostosuje do jego ograniczeń stanowiska pracy, zostanie obciążony wpłatą na PFRON w wysokości 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia.
Za chorobę zawodową uważa się – zgodnie z art. 2351 kodeksu pracy – chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”. Mianem narażenia zawodowego określa się wpływ czynników szkodliwych, tj. m.in. chemicznych, biologicznych, fizycznych, uczulających (alergenów), rakotwórczych oraz sposób wykonywania pracy. Przy analizie czynników szkodliwych dla zdrowia bada się m.in.:
∑ rodzaj czynnika,
∑ wartości stężeń i natężeń czynników,
∑ okres kontaktu,
∑ drogę przenoszenia,
∑ mechanizm działania.
Natomiast przy sposobnie wykonywania pracy określa się stopień obciążenia wysiłkiem fizycznym i natężenia poprzez to obciążenie narządów i układów ludzkiego organizmu.
Związek z pracą
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 11 maja 2010 r. (IV SA/GI 876/09) uznał, że choroby zawodowe będące pojęciem prawnym, są schorzeniami, które pozostają w związku przyczynowym z pracą i są ściśle związane z uczestnictwem w procesie pracy. Stanowią następstwo niekorzystnych dla życia i zdrowia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta